Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr. Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr. Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim Pracownia RTG - Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr. Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim

Pracownia RTG

Pracownia Rentgenowska znajduje się na parterze pawilonu głównego Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc im. dr Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim.

Godziny pracy Pracowni Rentgenowskiej :

  • Poniedziałek od 8.00 do 15.35
  • Wtorek od 8.00 do 15.35
  • Środa od 8.00 do 15.35
  • Czwartek od 8.00 do 15.35
  • Piątek od 8.00 do 15.35

Zdjęcia rentgenowskie wykonywane są metodą radiografii cyfrowej bezpośredniej.

Pracownia wyposażona jest w Aparat rentgenowski kostno- płucny AGILITY, firmy ARCOMA, rok produkcji 2018 oraz zestaw do radiografii bezpośredniej X-DR XL.

W Pracowni wykonywane są zdjęcia pacjentom hospitalizowanym oraz ambulatoryjnym skierowanym z Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc .

  • Kierownik Pracowni Rentgenowskiej-lek. Bogusław Wiatrek – Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
  • Inspektor Ochrony Radiologicznej / Pełnomocnik ds. SZJ – st. technik elektroradiologii Beata Wygaś
  • Katarzyna Sobik – Technik elektroradiologii

 

Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną polegającej na uruchomieniu pracowni rtg oraz uruchomieniu i stosowaniu aparatów rtg na zdrowie ludzi i na środowisko

Na podstawie art. 32c ust. 2 ustawy Prawo atomowe (Dz. U. 2021 r., poz. 623), informuję, że w jednostce organizacyjnej:

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim
wykonywana jest działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegająca na:
-uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące /typ aparatu rtg/: do celów diagnostyki medycznej

Dla jednostki zostały wydane decyzje zezwalające na uruchomienie i stosowanie aparatu rtg oraz na uruchomienie pracowni rtg /organ wydający, nr decyzji, data wydania/:

1. Ogólnodiagnostyczny Aparat RTG – Agility ( statyw/ stół kostny)
Nr fabryczny aparatu :3112
Rok produkcji: 2018
Nazwa wytwórcy- ARCOMA
-Decyzja Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na uruchomienie i stosowanie aparatu do diagnostyki medycznej
Nr 468/ 2018 z dnia 19.12.2018 na okres nieoznaczony

2. Aparat RTG jezdny do zdjęć przyłóżkowych- ! M1
Nr fabryczny aparatu :C36D2R1888
Rok produkcji:2022
Wytwórca: Solutiions for Tomorrow

-Decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach na uruchomienie i stosowanie aparatu rtg do celu diagnostyki medycznej
Nr 164/ 2023 z dnia 29.03.2023 na okres nieoznaczony

oraz zgoda na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu badań rentgenodiagnostycznych /organ wydający, nr decyzji, data wydania/: Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Decyzja Nr 21 z dnia 19.06.2020 dotyczy Aparatu Agility

Jednostka przed uruchomieniem pracowni miała wykonane pomiary rozkładu dawki promieniowania X w otoczeniu aparatów- na podstawie wyników stwierdzono,że dawka graniczna promieniowania jonizującego nie przekracza 1mSv/ rok dla pomieszczeń ogólnodostępnych oraz 3 mSv/ rok dla pomieszczeń pracowni poza gabinetem

Jednostka podlega kontroli Śląskiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w Katowicach , 40-957 Katowice , ul. Raciborska 39- Oddział Higieny Radiacyjnej.

Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników przy pomocy dozymetrii indywidualnej – w ciągu minionych 12 miesięcy ( od 01.01.2023 do 01.01.2024 ) zmierzona dawka efektywna wyniosła poniżej 0,1 mSv. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego ( Dz. U. Z 2005 r. poz. 168- dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi :

– pracownicy 20 mSc/ rok
– ogół ludności 1mSv / rok

Pracownia Rentgenodiagnostyki mieści się w Pawilonie Głównym Szpitala na parterze. Podczas pomiarów potwierdzono, że konstrukcja ścian, stropów, okien, drzwi oraz zainstalowane urządzenia ochronne w pracowni rtg zabezpiecza osoby pracujące, osoby z ogółu ludności przebywające w sąsiedztwie, a także osoby z ogółu ludności w przypadku pracowni rtg znajdującej się w budynku mieszkalnym przed otrzymaniem w ciągu roku dawek określonych w § 2 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1325).

Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia wykonywanie działalności związanej z narażeniem zgodnie z zasadą optymalizacji wymagającą, żeby – przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej – liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze, a otrzymywane przez nich dawki promieniowania jonizującego były możliwie małe.

Na podstawie powyższych informacji stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowiska.

W związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.
Zaktualizowano: 22.07.2024

 

Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy Prawo Atomowe ( Dz. U. Z 2019 r., poz.1792, z póź. zm.),informuję,że w jednostce organizacyjnej Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim , wykonywana jest działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące , polegające na uruchomieniu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące .

Na podstawie art. 17 ust.1 ustawy Prawo Atomowe , w celu dostosowania sposobu oceny zagrożenia do jego spodziewanego poziomu, pracownicy jednostki organizacyjnej zostali odpowiednio zaliczeni do kategorii B narażenia. Ocena narażenia pracowników prowadzona jest na podstawie systematycznych pomiarów dawek indywidualnych w sposób pozwalający stwierdzić prawidłowość zaleczenia pracowników do tej kategorii.

W przeciągu 12 miesięcy nie stwierdzono przekroczenia dawek granicznych , skutecznych , równoważnych określonych dla pracowników.

Pomiary dozymetryczne rozkładu dawki promieniowania jonizującego wokół aparatu potwierdzają ,że konstrukcje ścian , stropów, okien, drzwi oraz zainstalowane urządzenia ochronne w pracowni RTG zabezpiecza osoby pracujące, osoby z ogół€ ludności przebywające w sąsiedztwie przed otrzymaniem w ciągu roku dawek określonych w §2 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. ( Dz. U. Nr 180, poz 1325).

Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia wykonywanie działalności związanej z narażeniem zgodnie z zasadą optymalizacji wymagającą, żeby- przy rozsądnym uwzględnieniem czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej- liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze , a otrzymane przez nich dawki promieniowania jonizującego n były możliwie małe. . Na podstawie powyższych informacji stwierdza się ,że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowiska.
W związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.

Aparaty rentgenowskie są używane w oparciu o pozwolenie na ich stosowanie w celach medycznych wydane przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach.
Aparaty RTG okresowo poddawane są testom :
podstawowym
specjalistycznym
wykonywanym przez jednostki posiadające odpowiednie uprawnienie.
Jednostka posiada zezwolenie na uruchomienie pracowni rentgenowskiej.
Jednostka przed uruchomieniem pracowni , maiła wykonane pomiary rozkładu dawkin promieniowania X w otoczeniu aparatów. Na podstawie wyników stwierdzono,że dawka graniczna promieniowania jonizującego nie przekracza 1mSv dla pomieszczeń ogólnodostępnych oraz 3mSv na rok dla pomieszczeń pracowni poza gabinetem.

Jednostka podlega kontroli Śląskiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w Katowicach., 40-957 Katowice, ul. Raciborska 39- Oddział Higieny Radiacyjnej .

 

Wykaz wyposażenia Pracowni RTG

Lp

Nazwa Aparatu RTG

Nr seryjny rok produkcji

Stacjonowanie

1

Aparat ogólnodiagnostyczny Agility

Nr fabryczny 3112, rok produkcji 2018

Pracownia RTG

2

Mobilny Aparat RTG

Nr C36D2R1888 rok produkcji 2022

Pracownia RTG

Pracownia doposażona jest w środki ochrony indywidualnej.

 

Ochrona radiologiczna – akty prawne

1. Ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo Atomowe,
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 września 2021 r. w sprawie
ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo atomowe (Dz.U. 2021 poz. 1941)

2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych
warunków bezpiecznej
pracy z urządzeniami radiologicznymi (Dz. U. 2006.180.1325)

3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011r. w sprawie warunków
bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji
medycznej – tekst jednolity
z dnia 3 kwietnia 2017 r. (Dz.U. 2017 poz. 884)

4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 czerwca 2020 r. w sprawie zakresu informacji
zawartych w Centralnym Rejestrze Danych o Ekspozycjach Medycznych (Dz. U. 2020 poz. 1051)

5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 marca 2020 r. w sprawie szkoleń w dziedzinie
ochrony radiologicznej pacjenta (Dz. U. 2020 poz. 390)

6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w
sprawie szkoleń w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta (Dz.U. 2020 poz. 2044 )

7. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2020 r. w sprawie ochrony przed
promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych narażonych podczas pracy na terenie
kontrolowanym lub nadzorowanym
(Dz. U. 2020 poz. 2313)

8. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w
sprawie podstawowych wymagań dotyczących terenów kontrolowanych i nadzorowanych.(Dz. U.
2020 poz. 2303)

9. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w
sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego
(Dz. U. 2020 poz. 2300)

10. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 maja 2021 r. w sprawie wymagań dotyczących
rejestracji dawek indywidualnych (Dz.U. 2021 poz. 1053)

11. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 maja 2021 r. w sprawie zakresu analizy zagrożeń
wynikających z działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące oraz formy
przedstawiania wniosków z analizy zagrożeń (Dz.U. 2021 poz. 1059)

12. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 maja 2021 r. w sprawie planów postępowania
awaryjnego w przypadku zdarzeń radiacyjnych (Dz.U. 2021 poz. 1086)

13. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 2021 r. w sprawie dokumentów
wymaganych przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności
związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego albo przy zgłoszeniu
wykonywania tej działalności (Dz.U. 2021 poz. 1667)

14. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2021 r. w sprawie minimalnych
wymagań dla jednostek ochrony zdrowia prowadzących działalność związaną z narażeniem w
celach medycznych, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu
rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej lub diagnostyki związanej z podawaniem pacjentom
produktów radiofarmaceutycznych (Dz.U. 2021 poz. 1725)

15. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 października 2021 r. w sprawie zabezpieczenia
źródeł promieniotwórczych (Dz.U. 2021 poz. 1667 )
16. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2021 r. w sprawie nadawania
uprawnień inspektora ochrony radiologicznej sprawującego wewnętrzny nadzór nad
przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia (Dz.U. 2021
poz. 1908)

17. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2021 r. w sprawie minimalnych
wymagań dla jednostek ochrony zdrowia prowadzących działalność związaną z narażeniem w
celach medycznych, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii i
leczenia za pomocą produktów radiofarmaceutycznych (Dz.U. 2021 poz. 1890)

18. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2021 r. w sprawie formy i
szczegółowego zakresu wzorcowych medycznych procedur radiologicznych dla standardowych
ekspozycji medycznych oraz szczegółowych medycznych procedur radiologicznych (Dz.U. 2021
poz. 1920)

19. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 października 2021 r. w sprawie informacji
zawartych w Krajowej Bazie Urządzeń Radiologicznych (Dz.U. 2021 poz. 1959)

20. Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie ogłoszenia wykazu
wzorcowych procedur radiologicznych z zakresu radiologii – diagnostyki obrazowej i radiologii
zabiegowej,
(Dz. Urz. Min. Zdrow. 2015 poz. 78)